fbpx Skip to main content

Za vas smo izdvojili spisak stvari koje možete pronaći u našoj radnji i koje su izuzetno zdrave, a mnogi nisu upoznati sa njihovim benefitima niti načinom korišćenja. U daljem tekstu možete saznati sve o benefitima ovih namirnica kao i videti neke od zanimljivih recepata koji sadrže ove zdrave namirnice, pa se nadamo da ćete neke od njih uvrstiti u svoju redovnu ishranu.

1. Taan – Tahini

Tahini sos, tahini namaz ili pasta je specijalitet koji nam dolazi sa Bliskog istoka. Iako je ovo jedna od ekskluzivnijih namirnica kod nas i poznata među veganima i vegetarijancima, zbog svojih nutrtitivnih vrednosti postaje sve popularnija i kod šire populacije.

Tahini se dobija mlevenjem semena susama. S obzirom da je on pun biljnih masnoća ovo predstavlja kalorično, zdravo i nutritivno bogato jelo. Ima oko 600kcal na 100g. Može služiti kao osnovni namaz ili kao dodatak drugim jelima. Može se koristiti za pravljenje različitih poslastica, kolača i slatkiša. Može biti preliv za testeninu, marinada za mesa, može se dodavati u čorbe.

Tahini je bogat vitaminima, mineralima i esencijalnim masnim kiselinama. Ukoliko imate problema sa manjkom gvožđa tahini je pravi izbor za vas. Takođe, od minerala su tu još i kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum. Ima vitamina iz B grupe, kao i vitamina A, E i C.

Popularan je i kod populacije sa povišenim nivoom šećera u krvi, i onima sa problemom insulinske rezistencije, jer ima dovoljne količine dijetetskih vlakana, a malo šećera. Veoma se lako vari. Ne izaziva povećano lučenje želudačne kiseline, PH je neutralan i zbog svega ovoga se preporučuje kao redovan obrok u toku dana.

Recept za krompir sa tahini pastom

Sastojci:

  • Beli krompir – 800g
  • Mladi crni luk – 1 veza
  • Tahini pasta – 3 kašike
  • Kikiriki puter – 1 kašika
  • Voda – 1 šoljica
  • Šargarepa – 1 kom
  • Susam i so – po želji

Oljuštite krompir i šargarepu, operite i iseckajte na kockice. Stavite u šerpu i nalijte vodom da prelije krompir. Dodajte narezan mladi crni luk, posolite po ukusu. Stavite na vatru da se krompir kuva dvadesetak minuta.

Podmažite vatrostalnu posudu (ideja za manje kalorija – naši Zero sos sprejevi), iscedite vodu iz šerpe i poređajte povrće i rasporedite u posudi. Pomešajte tahini i kikiriki puter sa šoljicom vode. Pripremljen krompir prelijte ovom mešavinom i pečenim susamom.

Zagrejte rernu na 220 stepeni i zapecite krompir 10-ak minuta.

Uživajte u ovom posnom jelu koje će zadovoljiti sve vaše ukuse!

2. Rogač

Rogač je zimzeleno drvo čiji plod podseća na mahunu graška. Najpoznatiji je kao zdrava, slatka zamena za čokoladu. Kod nas u radnji možete nabaviti organski rogač u vidu praha. Rogač ima dvostruko veću količinu kalcijuma od kakaoa i ne sadrži masti i kofein. Sadrži A, B2, B3 i B6 vitamine. Od minerala je tu pored kalcijuma, magnezijum, cink, selen, kalijum i mangan.

Često se koristi kao prirodni zaslađivač, a u odnosu na kakao ima više ugljenih hidrata. Prirodno je bogat vlaknima i idealan je za ljude koji imaju problem sa visokim krvnim pritiskom. Dobar je za zdravlje očiju i utiče na smanjenje holesterola. Njime se olakšavaju stomačne tegobe i leči dijareja.

Rogač je omiljena zdrava alternativa onih koji su intolerantni na gluten, a možete ga koristiti isto onako kako biste u nekom receptu koristili kakao ili čokoladu.

Recept za kolač sa jagodama bez šećera i brašna

Sastojci:

  • Ovsene pahuljice – 120g
  • Sveže mleko, može i biljno – 200ml, vruće
  • Banana – 1 kom
  • Jaja – 2 kom
  • Prašak za pecivo – 1 kašičica
  • Rogač u prahu – 2 supene kašike
  • Kokosovo brašno – 1 supena kašika
  • Orašasti plodovi, jagode za dekoraciju

Viljuškom se izgnječi banana. U posudi se umute jaja viljuškom. Ovsene se zaliju vrućim mlekom i ostave 5min da omekšaju. Pomešaju se sa jajima, doda se rogač u prahu i na kraju kokosovo brašno i prašak za pecivo. Od ovoga se dobije smesa za kolač koja se sipa u tepsiju na papir za pečenje prečnika 20cm. Odozgo se posipaju usitnjeni orašasti plodovi.

Kolač se peče u zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 35min. Kad ga izvadite i ohladite odozgo poređajte sveže jagode.

3. Gi maslac

Gi maslac je ustvari prečišćeni puter bez laktoze. Priprema se tako što se najkvalitetniji puter iseče na kockice i stavi u posudu koja se na tihoj vatri zagreva. Kada se maslac otopi potrebno je još neko vreme da se krčka kako bi se termičkom obradom oslobodio od mlečnih nečistoća. Na ovaj način puter izbacuje na površinu penu koju je potrebno odstraniti. Kada ostane samo čist maslac skida se sa vatre i cedi kroz gazu. Ovakvim procesom dobijamo puter bez laktoze, zasićenih masnih kiselina, nekorisnih proteina, vode i drugih komponenti koji se po prirodi nalaze u mleku.

Gi maslac se može koristiti za kuvanje i prženje (ima veoma visoku tačku dimljenja), ali takođe i kao namaz za hleb, za pripremu kolača i peciva, čak i kao oblogu za lečenje raznih kožnih oboljenja, pa i kao sredstvo za masažu.

Gi maslac ima bogati nutritivni sastav i ne sadrži so, laktozu, veštačke boje, aditive niti bilo šta karakteristično za industrijsku hranu. Bogat je vitaminima ( A, D, E i K) i mineralima. Koristan je za lečenje želuca i creva, za normalno funkcionisanje kostiju i zglobova, jačanje memorije i koncentracije, jačanje imuniteta i čula vida, usporava proces starenja.

Recept za bezglutenski domaći hleb sa semenkama

Sastojci:

U činiji pomešajte sve suve sastojke – semenke, lešnike i ovsene pahuljice, dodajte so i steviju. Dodajte u to Gi maslac, i vodu koje ste prethodno sjedinili u jednoj posudi. Ako je smesa previše gusta dodajte još jednu ili dve kašičice vode dok ne bude lakše za rukovanje. Obložite pek papirom kalup u kojem ćete peći hleb i u njega izlijte ovu smesu. Izravnajte vrh testa pozadinom kašike. Ostavite da odstoji 2-3 sata ili preko noći.

Zagrejte rernu na 180 stepeni i stavite u nju pleh i pecite 20min. Izvadite hleb ih pleha, okrenite ga naopačke i pecite još 30ak minuta.

4. Skrob od tapioke

Većini nas nepoznata namirnica, dok pak onima koji se bore sa alergijama i intolerancijom na raznu hranu tapioka predstavlja svakidašnju namirnicu. Kao čist ugljeni hidrat tj. skrob, tapioka je zdrava, lako svarljiva namirnica. Bogata je rezistentnim skrobom (linkuj tekst za IR, tu pominjem to), koji ima slična svojstva kao i nerastvorljiva biljna vlakna. Potpomaže zdravlje digestivnog sistema. Prisutni su vitamini B kompleksa, a od minerala dominira gvožđe, cink, kalcijum, magnezijum, kalijum i mangan.

Obično se koristi kao sredstvo za zgušnjavanje, za pudinge, pite i supe. Brašno od tapioke se koristi i u pekarskim proizvodima. Peciva pripremljena od ovog skroba imaju hrskavu koru. Skrob od tapioke ne sadrži gluten, holesterol i ima malo natrijuma. Tapioka je bez mirisa i ukusa i obično se kombinuje sa drugim namirnicama i začinima.

Recept za palačinke od tapioke sa bademovim mlekom

Sastojci:

Umute se jaja sa solju. Bademovo mleko razredimo sa 100ml vode i pomešamo sa jajima. Tiganj se podmaže kokosovim uljem i porcije se sipaju kutlačom.

Palačinke se peku dok ne postanu zlataste sa obe strane.

5. Bulgur

Bulgur je žitarica koje se dobija iz nekoliko različitih vrsta pšenice. Dobija se procesom navodnjavanja pšenice koja se zatim suši ili peče, pa zatim mrvi i lomi čime se dobijaju male smeđe granule nepravilnog oblika – napola skuvana, osušena i zdrobljena pšenica. Ako živite brzim tempom ovo je prava namirnica za vas, jer je već delimično kuvana.

Priprema se jednostavno poput pirinča, a benefiti su mnogi. Utiče na smanjenje ukupnog i LDL holesterola, triglicerida i nivoa insulina. Korišćenjem bulgura utičemo na zdravlje naših creva, bogat je vlaknima. Predstavlja prirodni antidepresiv, obiluje vitaminima B grupe.

Pomešajte šolju bulgura sa dve šolje hladne vodi i malo soli i kuvajte dok ne omekša.

Recept za prilog glavnom jelu od bulgura

Sastojci:

  • 200g bulgura
  • 2 paradajza
  • 2 veze peršuna
  • Glavica crnog luka
  • Sok od pola limuna
  • 300ml vruće vode
  • maslinovo ulje
  • so, cimet i biber

Bulgur pripremite na gore navedeni način i ostavite da omekša okvirno pola sata. Luk, paradajz i peršun sitno iseckati, pomešati sve sastojke koje smo naveli i preliti maslinovim uljem i limunovim sokom. Smesu dobro izmešajte do potpunog sjedinjenja, rahladite u frižideru i nakon toga je spremna za serviranje.

6. Humus

Humus je namaz od leblebija – mahunaste biljke. Uz to, u humus se dodaje limun, maslinovo ulje, začini, tahini. Ima teksturu i boju kao pašteta, a specifičnog je ukusa. Odličan je kao namaz, i namirnica koju lako možete uvrstiti u svakodnevni doručak.

Preporučuje se i dijabetičarima jer ima nizak glikemijski indeks. Doprinosi u održavanju krvnog pritiska. Dobar je za kosti zbog sadržaja minerala.

Zbog vitamina C i B6 povoljno utiče na rad našeg srca. Nema mnogo kalorija te je dobar i za mršavljenje. Dobar je u borbi protiv upalnih stanja. Takođe, pošto u sebi ne sadrži mlečne proizvode, gluten, niti orašaste plodove, ovaj ukusni umak mogu jesti i osobe koje pate od raznih alergija.

Koristite ga umesto majoneza ili pavlake. Stavite ga u sendvič, tost ili tortilju. Dobar je i kao umak uz razno sveže povrće. Može se koristiti i kao preliv za salatu, uz krekere.

Recept za pasta salatu sa humusom

Sastojci:

  • Rukola – 1 šaka
  • Pasta – 2 šake
  • Pelat – ½ konzerve
  • Humus ljuta paprika – 2 kašičice
  • Pesto sos – 1 kašičica
  • Maslinke – par komada
  • Pršuta – 5 listića

Skuvajte pastu, pelat, humus i pesto sos umešajte u nju. Pospite rukolom, pršutom i maslinkama i uživajte u slasnom obroku.

7. Amarant

Amarant je biljka čije zrno podseća na kinou ili heljdu, ali ne spada u žitarice. Semenke amaranta su bez glutena i pune su visokokvalitetnih belančevina. Amarant ima mnogo minerala, na prvom mestu sumpor koji pomaže jetri i lučenju žuči. Ima i magnezijuma koji utiče na smanjivanje holesterola i neophodan je za normalnu funkciju vitamina C i delovanje vitamina B1.

Prirodni je izvor gvožđa, a tu je i kalcijum bitan za kosti i zube, kao i kalijum za kontrakciju mišića. Pun je i vitamina B, A, E i C koji dodatno doprinose zdravlju. Podiže imunitet, daje snagu i jača nervni sistem.

Koristi se u pripremi hleba, kolača i testenina. Kuva se u ključaloj vodi tri puta veće zapremine od njega samog. Možete ga jesti umesto pirinča, testenine, dodaje se u čorbe, možete ga pomešati sa voćem, orašastim plodovima i jogurtom za doručak.

Recept za čorbu od amaranta

Sastojci:

  • 5 supenih kašika amaranta
  • 200g šargarepe
  • 1 glavica crnog luka
  • 1 kašika Gi maslaca
  • 6dl supe od povrća
  • 1dl kisele pavlake
  • So i biber po ukusu

Zrna amaranta prodinstajte u tiganju na suvo, na minimalnoj temperaturi, pa ga potom sameljite u mlinu za kafu. Maslac ugrejte da bude tečan i dodajte sitno seckani luk i šargarepu iseckanu na kolutiće. Propržite par minuta. Potom prelijte supom i kuvajte na niskoj temperaturi oko 15 minuta. Skinite sa ringle i ubacite u blender, pa propasirajte. Ulupajte pavlaku pa dodajte čorbi i začinite po ukusu.

8. Kardamom

Ovo je začin sličan đumbiru, treći je najskuplji na svetu, posle šafrana i vanile. Bogat je manganom koji je značajan za izgradnju čvrstih kostiju i zdravog vezivnog tkiva. Sadrži i niacin, riboflavin, vitamine A i C, kalijum, kalcijum, gvožđe, cink i fosfor. Pomaže kod probavnih tegoba, dijabetesa i visokog krvnog pritiska. Takođe, deluje kao prirodni osveživač daha. Istraživanja su pokazala da deluje kao prirodni lek protiv karcinoma. Takođe se pokazao kao velika pomoć osobama koje pate od disajnih tegoba poput astme.

Izvrstan je da se dodaje u tople napitke poput čaja i kafe. Možete ga koristiti za pravljenje domaćeg hleba, u supama, smutijima. Njegova aroma se lepo uklapa i sa slatkim jelima, poput kolača, palačinki i pudinga. Dovoljan je samo prstohvat za maksimalan užitak.

Recept za kafu za mršavljenje

Sastojci:

Ovakva kafa ne samo da dobija specifičan aromatičan ukus, već i može da reši probleme sa metabolizmom, bubrezima i lošim zadahom.

Dodajte u šolju tople kafe ovaj začin i pomešajte. Dodajte i kašiku kokosovog putera. Miris je magičan, a ova egzotična kafa je pravo lekovito piće koje će vas razbuditi i otvoriti sva čula.

Fun fact – Kakva čuda čini dodavanje kardamoma u jutarnju kafu

Vaši bubrezi će početi bolje da funkcionišu, izbacićete nepotrebnu tečnost i na taj način ćete napraviti potpuno čišćenje organizma.

Kardamom kao dodatak vašoj jutarnjoj kafi može sprečiti infekcije bubrega i pomoći da se rešite problema sa varenjem. Pijte neko vreme ujutru i nakon mesec dana će vaši bubrezi funcionisati na bolji način.

Redovan unos kardamoma smanjuje krvni pritisak i izbacuje kalcijum iz bubrega. Kafa sa njim poboljšava varenje. Činjenica je da pomaže pri olakšavanju grčeva. Eliminiše nadutost i stvaranje gasova. Takođe, s obzirom da leči upale u ustima, vaš dah će biti svež i izazovan.

Ostavite komentar